Poštovane kolegice i kolege,

zadovoljstvo nam je obavijestiti Vas da će se i ove godine održati projekt Večer matematike u organizaciji Hrvatskog matematičkog društva, uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i to u četvrtak, 3. prosinca 2020.

Obzirom na neizvjesnu situaciju s pandemijom, ove godine, nećemo imati fiksno vrijeme početka održavanja projekta nego smo odredili da se projekt održi 3. prosinca 2020. godine u bilo koje vrijeme, ovisno o epidemiološkim mjerama i uputama koje budu na snazi.

Materijale koje ćemo slati prilagodit ćemo da se mogu koristiti i u manjim skupinama ili individualno, a pripremit ćemo i online materijale.

Prijave za Večer matematike već su počele ispunjavanjem online prijavnice koja je dostupna ovdje. Molimo Vas da budete pažljivi pri zapisivanju e-mail adresa kontakt osobe. 

Materijali za preuzimanje bit će dostupni od 20. studenoga 2020. kada ćemo svim prijavljenim sudionicima, e-mailom, poslati upute za preuzimanje materijala.

Nakon održane Večeri matematike molimo Vas da ispunite online Izvješće o broju sudionika  s ukupnim brojem sudionika (učenici, roditelji i učitelji) koji je dostupan ovdje

Nakon što škole pošalju izvješća kontakt osoba škole će, e-mailom, dobiti zahvalnice za učitelje i članove stručne službe koji su sudjelovali u Večeri matematike.

Novosti o Večeri matematike možete pratiti na mrežnim stranicama HMD-a, https://matematika.hr/vecermatematike/2020/, i na našoj facebook stranici https://www.facebook.com/vecermatematike/?fref=ts.

Veselimo se ponovnoj suradnji!

Tanja Soucie, prof.
voditeljica Nastavne sekcije Hrvatskog matematičkog društva

Ivana Katalenac, prof.
potpredsjednica Hrvatskog matematičkog društva


 

Online predavanja

„Kako privući investitora u svoj startup?“
Mladi ste, kreativni, poduzetni, imate genijalnu ideju za novi startup, ali ne znate odakle krenuti i kako sve to financirati? Treba vam investitor! Kako svoju ideju učiniti privlačnom potencijalnom investitoru? Kako u svemu tome biti privlačniji u moru drugih startupova koji su na početku kao i vi? I, ono najvažnije, kako potencijalnom investitoru prezentirati poslovni plan zajedno s financijskim izračunima? U okviru Večeri matematike koja se održava u vrtićima, školama i na fakultetima širom Hrvatske održat će se online radionica pod nazivom „Kako privući investitora u svoj startup?“ u organizaciji RIT Croatia, hrvatskog kampusa američkog sveučilišta Rochester Institute of Technology (Rochester, NY).


Molimo vas da dolazak potvrdite mailom ([email protected]) ili telefonom na (01 643 9100).

Četvrtak, 3.12.2020. od 18 – 19 sati
Zoom link: https://rit.zoom.us/j/94273505011

Vecer_Matematike_RIT_December_3_-_Kako_privui_investitora_u_svoj_startup_-.pdf

 

„Kako pametno ulagati?“
Imate spremnu ideju za pokretanje vlastitog poslovanja? Mladi ste, kreativni, poduzetni, ali ne znate odakle krenuti? Pridružite se radionici pod nazivom „Kako pametno ulagati?“ koja će se održati online u okviru Večeri matematike koja se održava u vrtićima, školama i na fakultetima širom Hrvatske u organizaciji RIT Croatia, hrvatskog kampusa američkog sveučilišta Rochester Institute of Technology (Rochester, NY).

Molimo vas da dolazak potvrdite mailom ([email protected]) ili telefonom na (01 643 9100).

Četvrtak, 3.12.2020. od 17 – 18 sati
Zoom link: https://rit.zoom.us/j/4045317477

Vecer_Matematike_RIT_December_3_-_Kako_pametno_ulagati.pdf

 

Toni Milun, Zanimljivi postotci u Excelu

https://www.youtube.com/watch?v=DRzuQ_z7-jk

Uzrast 12+

Sažetak:

Svi mi znamo koristiti postotni račun ili barem tako mislimo. Ipak, ponekad se dogode pogreške koje nas mogu skupo koštati. U ovom predavanju riješit ćemo nekoliko takvih primjera, a naglasak će biti na računanju postotaka pomoću MS Excela.

 

Zanimljivi_postotci_u_Excelu.xlsx



doc. dr. sc. Franka Bruckler, Jedan, dva puno

https://www.youtube.com/watch?v=Rk8BAWN-Kgo&t=6s

Uzrast 10+

Sažetak:

Danas je tako samo razumljivo kad vidimo simbole 2020 poistovjetiti ih s brojem dvije tisuće i dvadeset. No, ne samo da se i u suvremeno doba u nekim situacijama i na nekim mjestima koriste i drugačije brojke od 'uobičajenih' indoarapskih, već je put do njih trajao više tisućljeća od najranijih dokaza ljudskog brojanja.
U ovom predavanju prošetat ćemo se kroz povijest brojeva i brojki. Susret ćemo stare brojevne sustave i rana pomagala za brojanje, ali se dotaknuti i pitanja koliko je nama ljudima brojanje urođeno.

brojke-vecer-matematike-2020.pdf